Rumianek – na co pomoże i kiedy warto po niego sięgnąć?
Rumianek lekarski – na co możemy go stosować? Czy znamy wszystkie jego sekrety? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytania, zapraszam do lektury!
Rumianek – na co działa, czyli jego właściwości lecznicze
Skład
Rumianek lekarski (łac. Matricaria chamomilla) jest jednym z popularnych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Nie bez przyczyny ma szerokie zastosowanie, ponieważ zawiera:
- flawonoidy,
- kumaryny,
- cykliczne poliacetyleny,
- kwasy fenolowe,
- polisacharydy śluzowe,
- olejki eteryczne (zawierające m.in. bisabobol, azulen, chamazulen czy matrycyna).
Jak działa?
Dzięki obecności aktywnych biologicznie składników ma bardzo wiele właściwości leczniczych:
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe,
- rozkurczające,
- przeciwalergiczne,
- moczopędnie i żółciopędne,
- uspokajające,
- przeciwbólowe.
Rumianek – na co pomaga?
Matricaria chamomilla – na co pomoże? Napar możemy stosować zarówno w dolegliwościach jelitowo- żołądkowych, na przykład wzdęciach, jak i zaburzeniach trawienia. Dzięki jego działaniu żółciopędnemu pomaga w schorzeniach wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.
Z pewnością okaże się przydatny w stanach napięcia oraz stresu, a także trudnościach z zaśnięciem. Ostatnie badania wykazały również, że rumianek może pomagać w leczeniu depresji czy stanów lękowych.
Jeśli mamy zapalenie spojówek, czy po prostu przemęczone oczy warto zastosować okład. Dodatkowo w ziołolecznictwie roślina była stosowana w stanach zapalnych jamy ustnej czy zapaleń skóry. Jest cenionym składnikiem wielu kosmetyków.
Przeciwskazania do stosowania rumianku
Rumianek lekarski nie zawiera substancji toksycznych oraz jest bezpieczny dla dzieci. Jednak jak każde z ziół ma swoje przeciwskazania.
Na co szkodzi?
Przede wszystkim, jeśli jesteśmy uczuleni na jakikolwiek składnik tej rośliny, powinniśmy go unikać. Dodatkowo lepiej go nie stosować z innymi ziołami czy lekami, ze względu na interakcje między nimi. Wykazano, że rumianek lekarski wchodzi w interakcje z warfaryną, czyli lekiem na krzepnięcie krwi. Podobnie dzieje się przy stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) czy antykoncepcji hormonalnej, może zmniejszać ich działanie.
Ważne jest również zbiór surowca i pewność co do gatunku. Bardzo podobne do rumianku lekarskiego jest również rumianek polny, którego stosowanie może spowodować niepożądane reakcje alergiczne.
Czy można pić rumianek codziennie?
Herbata jest najpopularniejszą formą stosowania tego zioła. Jednak czy ze względu na jego drogocenne właściwości możemy go stosować codziennie? Ogólnie, ze względu na jego wysokie bezpieczeństwo stosowania, nie określono jego granicy codziennego spożycia. Jednak ze względu na aspekty indywidualności każdego z nas powinniśmy zachować umiar. Jak często pić herbatę rumiankową? Najlepiej spożywać ją do 3 filiżanek dziennie.
Znany od wieków rumianek był stosowany w medycynie naturalnej. Dzięki właściwościom Matricaria chamomilla – na co wskazują jego składniki, możemy odczuć ulgę w wielu schorzeniach. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, na co i kiedy nie stosujemy rumianku. Ważny jest też odpowiedni umiar.
Bibliografia
- Grys A., Kania M., Baraniak J. (2014). Rumianek–pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Postępy fitoterapii, 2, 90-93.
- Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł. (2013). Rumianek lekarski–dlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Lek w Polsce, 9 (23), 72-79.