Jak stosować kurkumę leczniczo? Komu może pomóc?

Kurkuma – przyprawa długowieczności – nie tylko nadaje naszym potrawom żółtej barwy, ma ona także szereg prozdrowotnych właściwości – każdy z nas odnajdzie w niej coś dla siebie. Poznajmy i wykorzystajmy w pełni wszystkie możliwości, jakie daje nam niepozorna, ale mocna przyprawa. 

Złoto w kuchni

Wywodzi się z Indii, które są jej głównym producentem. W kuchni i medycynie ludowej Chin oraz w ajurwedzie wykorzystuje się kłącze, korzeń, łodygę tej byliny zwanej ostryżem. Ten szafran indyjski ma wygląd i właściwości podobne do imbiru.

Jak stosować kurkumę leczniczo – w jakich problemach zdrowotnych może nam pomóc?

Ostryż niestety sam w sobie się dobrze do organizmu nie wchłania, dlatego warto stosować go z piperyną, wtedy będziemy mieli pewność, że prozdrowotne właściwości tej przyprawy będą miały dla nas zbawienny wpływ. Piperyna to po prostu czarny pieprz. Podobne właściwości wiążące ma olej lniany – ten tłuszcz doskonale wchłania biologicznie czynne składniki kurkumy.

 

Takie połączenie skutecznie:

  • złagodzi bóle menstruacyjne;
  • wspomoże leczenie chorób od pasożytniczych;
  • pobudzi do pracy jelita, zwiększy wydzielanie soków trawiennych.

 

Na co jeszcze działa kurkuma:

  • wspomaga walkę z nowotworami;
  • zatrzymuje procesy związane z uszkodzeniami mózgu;
  • sprawdza się w leczeniu depresji i zaburzeń osobowości;
  • działa zbawiennie na choroby oczu, między innymi w jaskrze,zespole suchego oka i przy zapaleniu spojówek;
  • hamuje namnażanie wirusów;
  • obniża poziom cukru we krwi i złego cholesterolu;
  • hamuje procesy zapalne w organizmie.

 

Szafranica ta wchodzi w skład ziołowych mieszanek, które wspomagają odchudzanie. Dietetycy chętnie zalecają swoim pacjentom dodawanie jej do koktajli owocowo – warzywnych.

Kurkuma w kuchni – jak ją jeść?

Kurkumina – to jej główny składnik i to właśnie on nadaje charakterystyczny, nieco pikantny smak, oraz intensywny żółty kolor. Jak i dlaczego warto stosować kurkumę leczniczo? To także bardzo silny przeciwutleniacz. Jest bogata w witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze z nich, to tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, a także magnez, potas, fosfor, wapń, witaminy E i K.

 

Jako przyprawę dodawajmy ją do dań wysokobiałkowych. Doskonale będzie komponować się z rybami, kurczakiem, ryżem, idealnie pasuje do potraw z fasoli i soczewicy. Barwi się nią makarony. Jest podstawą kuchni indyjskiej i dań typu curry.

Złote mleko – jak stosować kurkumę leczniczo i smacznie

Do przygotowania złotego mleka będziemy potrzebować jedną łyżkę pasty z kurkumy,pół łyżeczki oleju kokosowego oraz szklankę mleka. Zagotuj, nie doprowadzając o wrzenia.

 

Pastę z kurkumy zrobimy samodzielnie, mieszając razem dwie łyżki kurkumy, pół łyżeczki czarnego pieprzu, pół łyżeczki imbiru w proszku oraz 6 łyżek wody. Wrzucamy wszystko do rondelka i gotujemy nie więcej niż 10 minut. 

 

Taki napój należy pić na czczo, najlepiej rano. Wieczorem mógłby za bardzo nas pobudzić.

Kosmetyk z natury naturalny

Jak stosować kurkumę leczniczo na nasze ciało? Szafranica działa niesamowicie! Poradzi sobie z wieloma problemami skórnymi i niedoskonałościami. Łagodzi zaczerwienienia, podrażnienia, zmniejsza obrzęki a nawet redukuje blizny, rozstępy i cellulit. Rozświetli też naszą cerę, wyrówna koloryt, jeśli mamy przebarwienia, działa przeciwzmarszczkowo. Opóźnia więc starzenie się skóry.

 

Stosowana jest do kremów, maseczek. Dodana do szamponu i odżywki reguluje pH skóry głowy walcząc tym samym z łupieżem. Wzmacnia włosy i nadaje im piękny, zdrowy połysk. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *