Czystek – na co działa i jak go stosować?

Czystek cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością. Herbatka jednak jest znana od bardzo dawna. Nasi przodkowe spożywali ją jednak trochę inaczej niż teraz. Stosowano formę lepkiej, miękkiej żywicy, która pomagała przy biegunce, chorobach dróg oddechowych, a także w przypadku trudno gojących się ran. Sprawdź, dlaczego warto włączyć do swojego menu czystek, na co działa i jak go stosować.

Co to jest czystek?

Czystek to gatunek rośliny, który rośnie na skalistych i suchych zboczach. Cechą charakterystyczną jest obecność białoróżowych kwiatów. Wykorzystywany był wiele wieków temu. Później został zapomniany, aby teraz przeżywać swój renesans. Jego cenne właściwości są teraz na nowo odkrywane. 

Czystek – na co pomaga?

Wiele osób zastanawia się, na co działa czystek. Doskonale pomaga on w walce z wirusami i drobnoustrojami. W ten sposób sprawnie pozbędziemy się infekcji górnych dróg oddechowych. Co więcej, przynosi także ulgę starszym mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty. Usuwa również toksyny z organizmu. Chroni też przed rozwinięciem się w organizmie choroby niedokrwiennej serca. 

Ta mała roślinka potrafi też wyłapywać wolne rodniki, które przyczyniają się między innymi do przyspieszenia procesu starzenia się i powstawania zmarszczek. Dlatego regularne stosowanie przedłuży młodość i witalność. Ponadto czystek działa na krętka prowadzącego do powstania boreliozy. Odstrasza też kleszcze. Wspomaga również higienę jamy ustnej i powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała ludzkiego. To tylko wykaz kilku przypadków odpowiadających na pytanie, na co działa czystek!

Czystek – jak pić?

Wiemy już, na co działa czystek. Warto teraz pozyskać wiedzę dotyczącą tego, jak stosować czystek. Czystek należy pić przede wszystkim systematycznie. Jednorazowe spożywanie, lub picie od czasu do czasu nie przyniesie nam żadnych istotnych rezultatów. Na początku może to być od 2 do 3 razy dziennie. Wówczas pierwsze efekty najprawdopodobniej zobaczymy już po tygodniu. Jednakże takie bardzo zauważalne uzyskamy dopiero po miesiącu. Najważniejsze, aby zakupić czystek z wiarygodnego źródła. Herbatka dobrej jakości powinna uwzględniać prawie w całości z suszonych listków i kwiecia. 

Jak prawidłowo przygotować napar z czystka?

Najprostsza metoda, która pozwoli nam czerpać radość z dobrodziejstw tego daru Matki Natury, jest po prostu zalanie suszu wrzątkiem. Gdy chcemy dodać do napoju miód, musimy poczekać, aż temperatura herbatki spadnie do czterdziestu stopni Celsjusza. Dzięki temu zachowamy cenne właściwości miodu. Zioła powinny zaparzać się pod przykryciem przez około 10 minut. Możemy też zaparzać herbatkę wielokrotnie. 

Wiemy już  na co pomaga czystek i jak pić napar. Dzięki temu możemy przygotowywać cenny napój, który pomoże w zdrowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli chorujemy przewlekle lub przyjmujemy preparaty lecznicze, musimy zachować ostrożność. Najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza. Dzięki temu będziemy pewni, że dobrze dbamy o swoje zdrowie i samopoczucie. 

 

Bibliografia:

  1. https://www.allecco.pl/artykuly/czystek-zastosowanie-i-wlasciwosci.html [dostęp 01.02.2021r.],
  2. https://apteline.pl/artykuly/czystek-wlasciwosci-i-zastosowanie [dostęp 01.02.2021r.].

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *