5 posiłków dziennie – hit czy kit?

Każdy z całą pewnością słyszał o tym, że należy spożywać 5 posiłków dziennie. Czy to oznacza, że za każdym razem należy przygotowywać pełnowartościowe dania, które zajmują mnóstwo czasu i pochłaniają całą górę pieniędzy? Niekoniecznie! Wprowadzenie tego prostego schematu do codziennej rutyny wcale nie musi być trudne. Zobacz jak łatwo zaplanować swój jadłospis i co wpływa na lepsze trawienie, a także metabolizm. 

Korzyści płynące z regularnego jedzenia

O tym, że mniejsze posiłki są lepiej przyswajane przez organizm, wie każdy z nas. Dzięki lekkostrawnym porcjom nasz organizm działa lepiej, metabolizm przyśpiesza, a jelita regulują swoją pracę. 

Wprowadzenie niewielkich, aczkolwiek regularnych porcji wpływa także na nasze zdrowie psychiczne. Niskokaloryczne dania sprawiają, że nie odczuwamy ciężkości, pozbywamy się zaparć, a nasze mózgi w mig przetwarzają nowe informacje. 

5 posiłków dziennie to najprostszy sposób na usprawnienie całego rytmu dnia. Każde danie powinno być opracowane zgodnie z własnymi preferencjami i smakami. Wspólnie wyznaczmy nową dobrą zmianę, która odmieni nasze życia raz na zawsze. 

Co ile jeść posiłki? 

Aby nie odczuwać głodu i nie podjadać produktów zawierających chemię, warto wyznaczyć sobie stałe godziny posiłków, dostosowane do naszego rytmu dnia. Zalecane jest spożywanie lekkostrawnych potraw średnio co 2/3 godziny. Weźmy na ten przykład typowy harmonogram: 

  • około godziny 7 wstajemy, więc o 8/9 usiądźmy do śniadania; 
  • drugie śniadanie powinno pojawić się na stole w granicach godziny 11/12; 
  • o 14/15 przychodzi czas na obiad, który dostarczy dodatkowej energii i wesprze naszą pracę umysłową; 
  • godzina 17/18 to idealny czas na kolejny posiłek wspierający metabolizm; 
  • ostatnim posiłkiem jest kolacja, która zjedzona około godziny 20 zapewni odpowiednią porcję kalorii, pozwalającą spokojnie przespać noc. 

Stwierdzenie, że kolacja powinna być zjedzona około godziny 18:00, nie jest do końca poprawne. Ostatni posiłek powinien być spożywany około 2/3 godziny przed snem. Taki czas pozwala na strawienie i długotrwałe pozbycie się uczucia głodu. 

Jak wprowadzić 5 posiłków dziennie do swojego rytmu dnia? 

Pierwszy moment zmiany sposobu naszego żywienia może być trudny dla organizmu. Jeśli dotychczas jesteś przyzwyczajony do spożywania nieregularnych posiłków w dużych ilościach, to prawdopodobnie o wyznaczonych porach nie będziesz odczuwał wystarczającego głodu. Drugie śniadanie może stanowić dla Ciebie problem. 

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wybranie koktajlu owocowego, który jest łatwo przyswajalny, a przy tym zawiera wszystkie niezbędne witaminy, potrzebne do ochrony zdrowia. 

Łatwo pozbędziesz się nocnego podjadania, jeśli Twoja kolacja będzie odpowiednio kaloryczna. Zdrowe i chude potrawy jak jajka, sałatki czy odpowiednio przygotowane, kolorowe kanapki zachwycą twoje kubki smakowe, i dodadzą walorów estetycznych. 

Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie odpowiedniej ilości wody do codziennej diety. Dzięki niej żołądek w mniejszym stopniu daje osobie znać.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *